Kartografia oraz geodezja są niesłychanie ze sobą powiązane, wspólnie stanowią część istotnej nauki o ziemi, którą jest geografia. Kartografa jest nauką, dzięki której mogą być komponowane przeróżnego typu mapy, atlasy, globusy, jednak nie mogłyby one powstać, gdyby nie geodezja. Nauka ta zezwala albowiem na wykonywanie dokładnych pomiarów, również na małych, jak oraz na trochę pokaźniejszych powierzchniach terenu. Co więcej, nauka ta jest też nierozerwalną częścią wielu innych dyscyplin, ponieważ stosowana jest między innymi w budownictwie lub a w architekturze.
Architekci na przykład tworzą swoje projekty na specjalnych mapach sytuacyjno – wysokościowych, a w następnej kolejności taki projekt jest wykonywany przez geodetę w terenie. Nauka ta jednakże nie tylko wiąże się z dwoma wyżej wymienionymi dziedzinami, gdyż dzięki niej możliwe stało się także badanie odkształceń budynków lub tworzenie przepisów prawnych nieruchomości. W ramach tej nauki możemy wyróżnić także poszczególne działy, do których należy zakwalifikować choćby fotogrametrię czy topografię. Nauka o kształcie, wielkości ziemi i o wykonywaniu pomiarów nie należy do najbardziej rozpowszechnionych, niemniej jednak mimo to, o geodezji słyszał pewnie każdy z nas.
Geodezja jest obecnie nauką niezwykle pomocną, gdyż dzięki niej można przede wszystkim tworzyć mapy, atlasy, mierzyć pokaźniejsze i mniejsze przestrzenie czy tworzyć dokumenty o charakterze prawnym, które są nam potrzebne chociażby podczas rozgraniczania nieruchomości – weryfikuje to geodeta iława. Wtedy nie obejdzie się bez pomocy geodety. Istotą geodezji są w związku z tym prace powiązane w głównej mierze z różnorodnego rodzaju pomiarami, a najbardziej legendarne są pomiary szczegółowe sytuacyjne oraz wysokościowe, pomiary realizacyjne czy te powiązane z ewidencją gruntów.
Prócz tego istotą tej nauki są również szczegółowe obliczenia geodezyjne, przygotowywanie specjalistycznej dokumentacji (również o charakterze prawnym) oraz sporządzanie zdjęć, jakie mają być pomocne przy tworzeniu map i innych graficznych opracowań. Geodezja towarzyszy także innym dziedzinom, korzystają bowiem z niej też budowlańcy i architekci.